Dlaczego warto zadbać o wapnowanie gleby?

Dla prawidłowego wzrostu płodów rolnych konieczne jest uregulowanie odczynu pH gleby do poziomu odpowiedniego dla danej kategorii gruntu. Głównym czynnikiem wpływającym na zakwaszenie gleby jest wymywanie wapnia, stosowanie nawozów azotowych oraz kwaśne deszcze. Odpowieni odczyn gleby jest szczególnie wazny w przypadku roślin silnie reagujących na zakwaszenie, wśród nich znajdziemy m.in.: pszenicę, jęczmień, kukurydzę, rzepak, gorczycę, buraki, bobik, koniczynę, nostrzyk, wykę, soję, kapusty, cebulę, szpinak, czosnek, seler, sałatę, a z drzew owocowych: wiśnię, czereśnię, śliwę, morelę, brzoskwinię i winorośl.

W glebach kwaśnych fosfor przyjmuje postać trudno przyswajalną dla roślin. Rozwiązaniem problemu zbyt niskiego pH gleby jest wapnowanie. Zabieg ten ułatwia roślinom pobieranie fosforu, będącego jednym z makroelementów wpływającym na odpowiedni wzrost. W Polsce około połowy gleb przeznaczonych do użytkowania w rolnictwie ma odczyn kwaśny lub bardzo kwaśny.

Warto mieć również na uwadze fakt, iż dodatkowym efektem wapnowania jest zmniejszenie przyswajania przez rośliny trujących jonów kadmu, niklu i cynku, co umożliwia przywrócenie wartości użytkowej glebom skażonym tymi metalami.

Dawkowanie
Zalecane dawki nawozu:


- gleby lekko kwaśnej od 300 kg do 400 kg na 1 ha
- gleby średnio kwaśne od 400 kg do 500 kg na 1 ha
- gleby silnie kwaśne od 500 kg do 600 kg na 1 ha

Nie warto stosować znacznie zwiększonych dawek nawozu w oczekiwaniu na lepsze efekty upraw. Dawkę należy korygować na podstawie analizy gruntu w zależności od odczynu i klasy gleby oraz rodzaju zastosowanego nawozu.